کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین در جنوب ورامین و در سر راه بازرگانی جاده ابریشم ساخته شده بود تا امنیت و آسایش رو برای مسافران فراهم کنه.

کاروانسرای دیر گچین

بقایای حمام خزینه ای

جالب اینکه این کاروانسرا، حتی حمام هم داشته و مسافرانی که خسته و درمانده از راه چند روزه به دیرگچین می رسیدند، گرد راه سخت رو از تن می زدودند.

کاروانسرای دیر گچین

این کاروانسرا از شبکه آبرسانی پیشرفته ای برخوردار بوده که لوله کشی های سفالی اون هنوز هم مشاهده میشه و آب رو از دوردستها برای مسافران تشنه فراهم می کرده.

کاروانسرای دیر گچین

ضمن اینکه همیشه تعدادی از سربازان برای نگهبانی از کاروانسرا و گشت زنی در مسیر کاروانیان حاضر بودند، تا راهزنان آسیبی به کسی نزنند.

کاروانسرای دیر گچین

هرچند این کاروانسرا در حال حاضر داره بازسازی میشه  (البته اونهم بخاطر نزدیکی به تهران و احتمالا کسب درآمد و پول از گردشگران، و نه بخاطر دلسوزی برای آثار تاریخی) ولی به نظر میاد این به اصطلاح مرمت! داره باعث خرابی و آسیب به این بنا میشه، چون چهره دیر گچین رو خیلی تغییر داده و  دارند از مصالح نامرغوب و تیم غیر حرفه ای اسفاده میکنند.


کاروانسرای دیر گچین

به هر حال اگه خواستید مثل بقیه عزیزان، بازدیدی از این اثر تاریخی داشته باشید می تونید از جنوب ورامین به چرم شهر برید و وارد جاده جدید گرمسار قم بشید و بعد از حدود 20 کیلومتر وقتی در سمت چپ کاروانسرای دیرگچین دیده شد، با ماشین سواری تون تشریف ببرید تا پای دیوار کاروانسرا و بعد از کلی آشغال ریختن و یادگاری نوشتن و خراب کردن دیوارها عنایتی هم به کویر پیرامون بفرمائید. خلاصه چند تا عکس با بکگراند باستانی و کویر کنار دوست دخترهاتون بگیرید و چند کلمه قلمبه سلمبه از عشق به وطن و تاریخ ایران تحویلشون بدید. صد البته یه کتری چای آتیشی اونهم در کویر منحصر بفرد ایران که دیگه جای خود داره، غصه هیزم هم اصلا نخورید چون اون علف هایی که بنظرتون بی مصرفه، گون هستند و بعضی هاشون عمر چندصدساله دارن و قرن ها لحظه شماری کردند واسه دیدار نسل امروز ما، مثل دل من خیلی خوب میسوزند. خلاصه وقتی تا شعاع چند متری تون رو بخاطر یه کتری چای، عاری و خالی از هر گونه پوشش گیاهی فرمودید، با کوله باری از خاطره و تجربه برید خونه و دنبال یه جای جدید باشید به بچه محلاتون تعریف کنید اونا هم بیان مثل شما کسب فیض کنند.

 

گاه گویم که بنالم ز پریشانی حالم

باز گویم که عیان است چه حاجت به بیانم...

کاروانسرای دیر گچین


کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین

/ 14 نظر / 53 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد نجفی

سلام دوستان خسته نباشید . از اینکه با شما همسفرم خرسندم. او ن بخاری وقالی مربوط به نگهبانی بود؟! توضیح بدید ممنون میشم .

عارف

با سلام و خسته نباشید ما پارسال از این کاروانسرا دیدن کردیم البته اگه بازسازی کامل بشه خیلی قشنگه در صورتی که بازدید کننده ها فرهنگ مراقبت از آثار را داشته باشند در ضمن از میراث فرهنگی هم تشکر میکنم که این قبیل آثار را بازسازی میکنند. در اینجا از هموطنان میخواهم هیچگاه و در هیچ زمان آشغال در محیط زیست نریزند چه کویر چه در جنگل

طهماسبی

سلام وبلاگ جالبی داریدومن استفاده کردم ولحظاتی آرامش راتجربه کردم ممنون.

نیلوفر

خیلی قشنگ بود.یه مسافرت رفتم با عکسها

اسفندیار آقاجانی

ظهر عاشورا در مسجد صاحب الزمان(عج) خطبه سرا ی تالش.5 اذر 1391 دعوت می کنم دیدن فرمایید

آریاکوه

بسیار جای تاسف داره که با میراث پیشینیان ما اینگونه برخورد میشه! عبور جاده از فاصله چند متری این اثر هم از جمله برنامه ریزیهای حساب شده مسئولان می باشد!

فاطمه

عالی بود ممنون از اطلاعاتی که دادید عکسا فوق العاده بود[لبخند]

علیرضا

آقا دستت درد نکنه، واقعاً لذّت بردم.

مریم

عکسهای بسیار زیبایی بودن...سپاس فراوان که ما رو هم در دیدن این زیبایی ها شریک کردین... البته کلی هم دلمون سوخت و قلبمون درد گرفت و اشکامون در لحظه سرازیر شد وقتی از شباهت سوختن گون و دلتون نوشته بودین... من نمی دونستم سوزوندن گون درست نیست...گرچه من خودم تا به حال هیچی رو تو طبیعت نسوزوندم ولی منع هم نکردم..هشدار گیرایی بود همیشه یادم می مونه و به قولی آویزه گوش...سعی می کنیم بیشتر حواسمون به رفتارای خودمون و اطرافیانمون باشه که به طبیعت آسیب نرسونیم ...