در پل مارنان، با دست خود به پرندگان غذا دهیم

پل مارنان یکی از پل های قدیمی اصفهان است که در بخش غربی زاینده رود ساخته شده و ارتباط بین قسمت های شمالی و جنوبی شهر را برقرار می کند.

پل مارنان اصفهان

هرچند تاریخ دقیق ساخت آن مشخص نیست ولی احتمالا زمان احداث آن به دوره ساسانیان میرسد. این پل  در زمان شاه سلیمان صفوی، توسط یکی از ارامنه اصفهان مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.پل مارنان اصفهان


   پل مارنان شاهد رویدادهای زیادی در طول تاریخ بوده است، از جمله اینکه بخشی از پل در آخرین  روزهای حکومت صفوی، که افغانها به رهبری محمود افغان اصفهان را محاصره کرده بودند، به دستور شاه سلطان حسین مورد تخریب قرار گرفت تا مانع از ورود افغانها به داخل شهر شوند، اما سرانجام دشمنان از رود گذشتند و پس از تسخیر اصفهان، مردم را مورد قتل و غارت قرار دادند.پل مارنان اصفهان


    اما این بار قصد توضیح درباره معماری و نحوه ساخت یک اثر تاریخی را نداریم. امروز آمده ایم تا شما را همراه با کودکانتان به یک میهمانی دعوت کنیم که تا حالا نرفته اید. آنهم بعدازظهرها بر روی همین پل.پل مارنان اصفهان


   اینجا یک ویژگی جالب دارد که  آن را از بقیه مکان های گردشگری اصفهان جدا می کند، ویژگی که شاید کمتر شاهد آن بوده ایم و به آن توجه کرده ایم.  دوستی انسان و پرندگان.

پل مارنان اصفهان

     آری شاید تعجب کنید ولی وقتی بعدازظهرها به کنار این پل می روید، صحنه های جالبی خواهید دید. مردم محله های اطراف، خرده های نان را از سفره های خود جمع می کنند و به اینجا می آورند و با دست خود به پرندگان که بیشتر از نوع مرغان دریایی هستند، غذا می دهند.

پل مارنان اصفهان

وقتی بر روی پل قدم می زنید مرغان دریایی نزدیک شما به پرواز درآمده و بدون اینکه ترسی از شما داشته باشند، از دست شما غذا می گیرند.

پل مارنان اصفهان

هرچند این روزها زاینده رود، با جاری شدن دوباره آب، جانی تازه گرفته و دیدنی تر شده، اما دوستی انسان و پرندگان صحنه های زیباتری را در این پل به وجود آورده است.انگار پرندگان هم از این اتفاق خوشحالند و از مردم تشکر می کنند.

 پس این بار که گذرتان به اصفهان افتاد، فرصت را از دست ندهید و در این میهمانی باشکوه، لذت غذا دادن به پرندگان را با دستان خود احساس کنید.

/ 3 نظر / 26 بازدید
سمیرا

من در یک شب زمستانی شاهد مهاجرت گروهی از هزاران پرنده بر روی این پل بودم تجربه باشکوهی بود ممنون از یادآوری آن

شهریار

سلام و درود من تابحال جایی نخوانده و ندیده ام که پل مربوط به دوران ساسانی باشد

مهدی

سلام وب بسیار...........زیبایی داری. مایل به تبادل لینکم اعلام کن. در ضمن روحیه شاعرانه و عرفانی داری.منتظرتم.....