الموت غرق در شکوفه

الموت

بهار فصل زیباییست و زیباتر از آن سفر کردن در آن. در این فصل به هر جایی که سفر کنیم زیبایی هایی بیشتری را می بینیم اما بیایید این بار جایی متفاوت را برای سفر انتخاب کنیم، جایی نزدیک قزوین که شاید بارها از نزدیکی آن گذر کرده ایم اما بی توجه به تمام جاذبه های آن بوده ایم.

جاییکه این روزها غرق در شکوفه است و عطر روح نواز آنها مشام جان را تازه میکند.

الموت  الموت، جاده قلعه حسن صباح در اوایل اردیبهشت ماه


نام الموت را بارها شنیده ایم اما شاید اطلاعات کمی درباره آن داشته باشیم . الموت در واقع منطقه ای کوهستانی در شمال قزوین است، که شامل دره ها و قله های بلند و ده ها روستا است که از بین استان قزوین و شمال ایران به شمار میرود .

الموت

جاده ای به آسمان  

 الموت ویژگی های منحصر به فردی دارد که میتواند هر کسی را با هر سلیقه ای راضی کند این منطقه سرسبز و خرم از روزگار کهن محل سکونت اقوام مختلف بوده و سابقه ای طولانی در تمدن و تاریخ این کشور دارد.

    الموت

   الموت به لطف قرار گرفتن در میان رشته کوه های رفیع پوشیده از برف البرز دارای آب و هوایی سرد در زمستان و تابستانهایی معتدل است . آب حاصل از ذوب شدن این برف ها سرچشمه جندین رود بزرگ و کوچک است که با گذشتن از پیچ و خم دره ها به رودخانه بزرگ و پر آبی میرسند که شاهرود نام دارد.

الموت  

زمینهای حاصلخیز اطراف این رود از دیر باز انسانها را به خود جلب کرده و آغاوش پر برکت خود را برای کشاورزی و مخصوصا برنج کاری برای ساکنان آن باز کرده است.

 

الموت

در این منطقه کشاورزی و دامداری شغل اصلی مردم محسوب می شود و اهالی الموت بیشتر از این راه امرار معاش می کنند . در تابستانها دامداران گوسفندان خود را به ارتفاعات و ییلاق های خوش آب و هوا بر بلندای کوه ها می برند ، آنجا که به هر سو بنگری گل است و سبزه و چمن .

 

الموت

 

    به لطف پوشش گیاهی مناسب ، پرورش زنبور عسل هم از رونق برخوردار است و عسل این منطقه  کیفیت مطلوبی را داراست پس در سفر به الموت خرید محصولات لبنی و عسل را از یاد نبرده و دست خالی بر نگردید .

 

الموت   

ارتفاع زیاد و بارش های مناسب باعث شده تا این منطقه کوهستانی رویشگاه انواع گیاهان دارویی و درختان میوه باشد از جمله آویشن، کتیرا، گون، سورینه، و درختانی مانند: ارس یا سرو کوهی  که به وفور در الموت یافت میشود .

الموت  

سرو کوهی درختی مقاوم است که در ارتفاعات سخره ها و در شرایط سخت آب وهوایی جایی که کمتر درختی تمام ادامه زندگی را دارد رشد میکند و عمر بعضی از آنها به هزار سال هم می رسد .

الموت 

اما در کنار این تنوع گیاهی جانواران زیادی هم زندگی میکنند از جمله : گرگ ، خرس، روباه و گراز. این ناحیه جزو معدود مکانهایی است که هنوز هم می توان در مناطق بکر آن پلنگ ایرانی را مشاهداه کرد. این حیوان زیبا و قدرتمند از جانوارانی مانند کل و بز کوهی و گراز تغذیه میکنند و قادر است حیواناتی تا سه برابر بزرگتر از جثه خود را جابه جا کند . پلنگ ایرانی که با متوسط وزن صد کیلو گرم که گاهی در جنس نر تا صدو سی کیلوگرم هم می رسد از خویشاوندان هفتاد کیلویی هندی و آفریقایی خود بزرگتر و زیباتر است، در معرض انقراض قرار دارد و انتظار میرود مسدولان و دوسداران محیط زیست توجه بیشتری را نسبت به حفظ آن داشته باشند پیش از آنکه سرنوشتش همانند ببر مازندران رغم بخورد.

 

الموت 

یکی از جاذبه های الموت مسیرهای کوهنوردی آن است. راه های میان بری که مردم قزوین و الموت در گذشته برای داد و ستد با شمال ایرران استفاده می کردند ، هم اکنون مورد توجه کوهمنوردان و طبیعت گردان است ، مسیر های مال رو وپاکوب که از روستاهایی مانند گرمارود، هنیز، معلم کلایه و هیر شروع شده و به دره ی دوهزار و سه هزار شهرستان شهسوار و اشکورات مازندران میرسد، 

    الموت

اگر در نیمه خردادماه با یک کوهپیمایی دو روزه از این مسیرها عبور کنید، هر آنچه از طراوت و جلوه گری طبیعت بخواهید در طول راه خواهید دید. مناظری بدیع و دلنواز که سر هر انسانی را در برابر خالق یکتای آن به تعظیم وا میدارد.  در پست های بعدی گزارش کوهپیمایی تعدادی از این مسیرها را برایتان شرح خواهیم داد.

الموت

 

 

 
/ 0 نظر / 37 بازدید