فرحزاد به امامزاده داود

نیمه بهار وپاییز،بهترین زمان برای این کوهپیمایی محسوب میشه ولی درهوای برفی و مه آلود لذت عجیبی به آدم میده.

کمتر ازچهل سال پیش که جاده آسفالت فعلی امامزاده وجود نداشت،  مردم از همین مسیر خاکی وکوهستانی برای زیارت استفاده میکردند.

فرحزاد روستایی قدیمی درشمال غرب تهرانه که با وجود تغییرشکل روستا،هنوزهم میشه در اون آثار کوچه ها وباغهای باصفای گذشته رو پیداکرد.

ازفرحزاد تا امامزاده 15 کیلومتر کوهپیمایی سبک درپیش دارید که تقریبا 5 ساعت طول میکشه.

برای برگشت میتونید از مینی بوس یا سواری هایی که بین امامزاده تا میدان آزادی ترددمیکنند استفاده کنید تا زیاد خسته نشید.

در امتداد مسیر،یه رودخونه هم جریان داره ولی آبش قابل آشامیدن نیست وباید آب همراه داشته باشید.

من ودوستم یوسف این مسیر رو  در اسفندماه طی کردیم.وسطهای راه بودیم که بارش برف شروع شد و لذت ما هم از کوهپیمایی بیشتر.

هوای مطبوع و برفی کوهستان وآرامش و سکوت اطراف، ما رو به وجد آورده بود،بااینکه هوا سرد بود ولی بخاطر تحرکی که داشتیم،اصلا احساس سرما نمیکردیم.

بعدازطی تقریبا 13 کیلومتر،به گردنه ای به اسم تپه سلام رسیدیم که مشرف به دره امامزاده میشه.

اطرافمون رو مه نه چندان غلیظی فرا گرفته بود و اونطرف دره دیده نمیشد،ولی می تونستیم صدای ضعیف ماشینهایی  که از جاده آسفالت پایین دره تردد میکردند، بشنویم.بر روی این دره تابلویی قرارداره که بر روی اون زیارتنامه امامزاده ،نوشته شده.

درقدیم وقتی زائران گنبد امامزاده رو از این گردنه میدیدند، سلام میدادند وزیارتنامه میخوندند،به همین خاطر به تپه سلام معروف شده.

با اینکه این سفر کوتاه و یک روزه بود ودرهوای برفی انجام شد،ولی لذت عجیب و بیش از انتظاری برام داشت و دوست نداشتم تموم بشه.وقتی برای رسیدن به یک هدف تلاش میکنی و سختی میکشی وبعد به اونچه میخواستی میرسی احساس شادی و غرور بهت دست میده.

از اینجا به بعد دیگه راه زیادی تا مقصد نمونده بود،راه سرازیری بود و کم کم به کوچه بازارهای خلوت و پر ازبرف روستا وارد میشدیم.هرچی بیشتر به حرم نزدیک میشدیم،صدای مداحی زیبایی که از بلندگوی داخل حیاط درحال پخش بود،بیشتر و بیشتر میشد.داخل صحن خلوت و درگوشه کنار،پشته هایی از برف جمع کرده بودند که دیدن این صحنه ها آرامش  و صفای خاصی رو بوجود می آورد.

توی اون هوای سرد ،با آب داغ وضو گرفتیم و بعد از زیارت وگشت وگذار در بازارچه، با ماشین راهی تهران شدیم.امیدوارم شما هم زیاد به خودتون سخت نگیرید و این برنامه سبک و لذت بخش رو خیلی راحت وبا صرف یک روز وقت ، انجام بدید...

/ 11 نظر / 38 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عرفان فکری

با سلام و عرض ادب وبلاگ جالب توجهی داری همیشه در اوج باشی [لبخند]

اسکندری

بسیار زیبا. مناطقی تشریف برده اید که بسیار مورد علاقه من است. لینک وبلاگ شما را به لینک دوستانم اضافه کردم . موفق باشی

پروانه

سلام دوست گرامی بنظرم یکی از مهمترین اصلی که در سفر وجود داره لذت بردن از سفر و همینطور حس خوبی که بعداز سفر برای آدمی باقی می مونه و خوشحالم که همین حس رو داشتید و از سفرتون لذت بردید.

مرگ سنجاقک

سلام زیارت قبول.گفتی اصلا احساس سرما نمیکردید.البته اصلا از قیافه یخ کردتون معلوم نبود.و اینکه برای برگشت میتونیم با ماشین بیایم یعنی اصلایخ نکردید[قهقهه]نگفتی چی خوردید.ماهی کباب یا مرغ محلی کباب شده؟[خوشمزه]شوخی کردم.من فقط یکبار رفتم امامزاده داود خیلی ساله پیش ولی همیشه خاطراتش یادمه ولی دیگه نمیخوام تکرار بشه شاید چون....بگذریم.یادش بخیر.همیشه مسافر بمانی.تا مجردی برو سفر بعدا عمرا بتونی بری.بخدا راست میگم.این شوخی نبود.[نیشخند]

بابایی

رسول جان خسته نباشی خیلی عالی بود فقط یه عکس خوشگل ترازحاج یوسف می نداختی

هادی نظیفی

راه خوبیه آخرش هم خیلی باصفاست(امامزاده) فقط یه روز وقت می گیره

امیر یکتا

سلام رسول عزیز گزارشت منو یاد دوره نوجوانی انداخت. چه زود می گذره من 20 25 سال پیش چندین بار از همین جا رفتم امامزاده داود یک بار هم برای تفریح الاغ اجاره کردم. الاغه خیلی قد کوتاه بود تقریبا پام به زمین می کشید. این الاغه هم خیلی اصرار داشت که از راههای غیر متعارف برود. هنوز جاده آسفالته اونطرف ساخته نشده بود (در دست ساخت بود). یکبار هم تو زمستون با یه دوستی رفتیم. یک جاهایی برف تا زانوهامون می رسید. وقتی رسیدیم امامزاده فقط یک نفر نگهبان اونجا بود. اون زمان زمستونها اهالی نمی موندن می رفتن شهر. این اواخر فقط یکبار رفتم اونم از جاده آسفالت با جیپ. اینو بگم من اصلا اهل زیارت و این حرفا نیستم فقط این مسیر و خیلی دوست دارم. شاید یک روز با دوچرخه از فرحزاد تا امامزاده رو رفتم.

نیما××

سلام و درود گزراش جالب و خواندني بود. لذت بردم ماندگار باشيد [گل]

میثم مولایی

سلام رسول جان یه سوال میشه مسیر رو با دوچرخه رفت؟[عینک]

سارا

سلام رسول جان عالی بود. من در مورد این مکان مقاله دارم. خوشحال میشم اگه اطلاعات دیگری هم داشتی بهم بدی. مرسی