باغ فین کاشان

با شکل گیری تمدن ها و روی آوردن مردم به شهرنشینی ،ناخواسته بین مردم و طبیعت فاصله بوجود آمد .علاقه و نیاز ذاتی انسان به مظاهر طبیعت ،باعث شد تا معماران با ایجاد فضاهای مصنوعی در داخل و اطراف خانه ها و شهرها که درختان و گلها و جویها در آن وجود داشته باشند ،این خلاء را پر کنند .

کم کم پای هنرهای مختلف از جمله معماری به این عرصه باز شد و باغهای زیبایی که در نوع خود بهشت کوچکی محسوب میشدند ،بوجود آمدند .این باغها مخصوصا" در ایران ،جایگاه مخصوصی داشتند .

یکی از زیباترین و قدیمیترین این باغها ،باغ فین کاشان است که در منطقه خوش آب و هوا و سرسبز فین کاشان قرار دارد .

بنای این باغ را برخی به قبل از اسلام نسبت میدهند ،اما اوج شکوفایی آن به عهد صفویه باز میگردد .آنزمان که مراسم تاجگذاری شاه طهماسب صفوی در همین باغ انجام شد و بعد از آن نیز مورد توجه شاهان زندیه و قاجار قرار گرفت .

وجود درختان سرو و کهنسال که ساختمان های زیبای باغ را زیر سایه خود پناه داده اند و حوضچه ها و جویهایی که از زیر آنها می گذرد ،صحنه ای رویایی در ذهن آدمی به یادگار می گذارد .


یکی از زیباییهای منحصر به فرد این باغ ،فواره ها و جوی های آب روان و حوضچه های زیبایی است که در فواصل معین توسط غیاث الدین جمشیدی (ریاضیدان قرن نهم) طراحی گردیده اند.این فواره ها از آب چشمه پر آب سلمانیه تغذیه میشوند و غیاث الدین در طراحی آنها از ریاضیات و اندازه گیری شیب زمین و فشار آب داخل لوله های سفالی بهره برده است،بطوریکه همه فواره ها میزان مشخصی آب را از خود خارج میکنند و بدون هیچ نیروی مکانیکی و فقط با فشار آب کار میکنند،و این بیانگر نبوغ این دانشمند بزرگ ایرانی می باشد .


این فواره ها در همه جای باغ به چشم میخورند و صدای دلنشین آب را در تمامی فضاها و حیاطها و ایوان های باغ به گوش میرسانند .

امروزه بر روانشناسان روشن شده که صدای آب ،از مواردی است که باعث کاهش استرس و ایجاد آرامش در انسان میشود .گویی معماران باغ فین به خوبی به این موضوع واقف بوده اند تا کسی که برای ساعتی در این مکان قدم می زند ،غبار غم و اندوه را از چهره دل بزداید.

همه ساختمانهای باغ به شکلی زیبا ،با هنر گچ بری و نقاشی تزیین شده و بصورت قرینه ساخته شده اند و هر کدام ،با محیطی که در آن قرار گرفته اند ،هماهنگی کامل و تناسب زیبایی را ایجاد کرده اند .

یکی از مواردی که باعث شهرت و اهمیت این باغ گردیده ،وجود حمام فین در کنار باغ است که امیر کبیر ،مرد بزرگ و دلسوز تاریخ ایران ،در آن به قتل رسید .

در فصل بهار ،قدم زدن در باغ ،در زیر سایه سار درختان سرو و شنیدن آواز پرندگان که با صدای دلنشین آب فواره ها و جوی ها ترکیب میشود ،جریان زندگی و زنده بودن را به انسان گوشزد میکند.

بیائیم با افتخار به گذشته ،آینده کشورمان را بسازیم .

/ 17 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرگ سنجاقک

سلام.مثل همیشه عالی بود.میدانستی در معماری قدیم به ظاهر بناها و نقاشیها یا کاشیکاریها رو قرینه میساختند ولی با کمی دقت متوجه میشی که خیلی هم قرینه نیست و یه جاهایی به عمد اختلافهایی گذاشتند چرا که معتقد بودند قرینه محض مختص خالق هستیست و نباید در کار خدا دخالت کرد.البته که این بسته به اعتقاد معماران ان زمان داشته.کاش الان هم معماران کمی فقط کمی از ان اعتقاد پیشینیان خود را در ساخت خانه ها به کار میبردند.من عاشق معماری ایرانم.و عاشق خانه های بزرگ با یه حیاط و یه حوض گرد ابی وسطش .چای دم کنم و هر بعد از ظهر منتظر شنیدن زنگ در باشم تا کسی بیاید و چایش را با من بخورد.ارزوی زیباییست نه؟افسوس که خانه ها مثل لونه موش و مهمان هم...فکر کنم من تنها زنی باشم که از داشتن مهمانهای سر زده خوشحال بشم.ممنون که من رو یاد ارزو هام یا رویاهام انداختی.موفق باشی.[دست]

شادی گنجی

سلام عکس هاس زیبایی گرفته اید از این سند تاریخی... سربلند باشید

اسکندری

ممنون از معرفی زیبایتان. باغ و حمام فین هم یادآور جوانمردیهای امیرکبیر است. او هم به خوبی معرفی نشده است دوست من. فعلا جومونگ واجب تر است از بابک و امیرکبیر و .. شاد باشید.

الهه حمیدی

[گل] باغ فین خاطره ای که همیشه در ذهنم باقی می مونه

بارون

زيبا بود - مكان هاي سنتي و تاريخي هميشه زيبا هستند. موفق باشي . ممنون از اينكه به من سر زدين [گل]

زهرا

صفای خلوت خاطر از آن شمع چگل جویم فروغ چشم و نور دل از آن ماه ختن دارم.[گل]

شیدا

سلام، با اجازتون شما رو به پیوندهای وبم اضافه کردم.

باران

ممنون زیبابودخیلی

ایمان

استفاده کردیم.دمت گرم