روستای زرجه بستان 1

 

 

 

 

 

 

 

 

مطلب جدید از زرجه بستان را در این لینک ببینید:

http://kuhsar.persianblog.ir/post/83

محرم در زرجه بستان

 

 

 

 

کلیه عکسها و مطالب این پست (زرجه بستان1و2) توسط دوستان عزیزم آقایان علی بابایی، سید یاسر حسینی ، حامد بابایی و با همکاری اسماعیل کیانی گردآوری شده است.

 

 

روستای زرجه بستان (استان قزوین)

اینجا ایران است مهد زیبایی و تمدن، اگر تابحال در این اندیشه بوده اید که باید برای دیدن مناطق بکر و زیبا ساعتها و ساعتها از شهرها و ساخت و سازها دور شد هنوز ایران را نشناخته اید . زرجه بستان یکی از همین مناطق زیباست در همین نزدیکی ها.از مسیر اتوبان تهران به قزوین بعد از نیروگاه شهید رجایی درسمت راست، 14 کیلومتر مسیر فرعی آسفالته در بیش دارید (به همین سادگی). زرجه بستان با قدمتی چند هزار ساله از جمله قدیمی ترین دهکده های کوهبایه ای قزوین در دامنه زیبای البرزاست . وجود فرهنگی غنی و گویش محلی تاتی این منطقه را ممتاز کرده است. از قلم نیفتد و از یاد نرود که زرجه بستان یکی از خواستگاههای تعزیه در ایران است که هنوز هم اهالی آنجا از بیرقداران اقامه ی این سنت زیبای شیعی ایرانی هستند . زنده یاد احمد گیوه کش معروف به احمد بلبل از بزرگان تعزیه خوانی ایران بود و اهل زرجه بستان  که اینک میهمان مولایش سیدالشهداست . روحش شاد ویادش گرامی

 

=================================

سلام

باتوجه به اسقبال و نظر دوستان درباره ناقص بودن مطلب زرجه بستان و درخواست برای نوشتن مطالب بیشتر، تصمیم گرفتم مطلبی رو که چند ماه پیش در روزنامه جام جم ویژه نامه چمدان نوشته بودم، اینجا بیارم، و تقدیم کنم به همه زرجه بستانیهای عزیز...

 

شماره خبر: 100853439041

سه شنبه 15 شهریور 1390 - ساعت 19:00

روستای زرجه بستان تا دلتان بخواهد دیدنی دارد
از باغ‌های انگور تا مجسمه 3800 ساله
چه دلنشین است شنیدن واژه «سلام» از زبان مردمی که لبخندی همیشگی بر چهره مهربانشان دارند، آن هم زمانی که تصور می‌کنی در جایی که برای سفر انتخاب کرده‌ای، غریبی و کسی را نمی‌شناسی، اما بعد از قدم‌زدن در کوچه پس‌کوچه‌های روستا نظرت عوض می‌شود و تازه متوجه می‌شوی چقدر با این غریبه‌ها‌ آشنا هستی.

مردمی مهمان‌نواز که سختی روزگار نتوانسته صفای لبخند را از چهره آفتاب‌سوخته آنها پاک کند، مردمی که با دستان پینه‌بسته، دستت را به گرمی می‌فشارند. همان دستان چروکیده و پرمهری که معجزه رویش گندم را از خاک رقم می‌زند و نان را از گندم. مردان و زنانی که مهمان‌نوازی را افتخار خود می‌دانند و قناعت سرمشق زندگی ساده آنهاست.

این وصف مردمی شریف است که در روستایی سرسبز و خرم زندگی می‌کنند.

روستای زرجه بستان یکی از مناطق زیبای استان قزوین است که در دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز قرار گرفته است. واقع شدن میان کوه‌ها و برخورداری مناسب از بارش‌های سالانه، آب و هوایی مطبوع را به زرجه بستان هدیه داده است، به طوری که در تابستان‌های خنک آن مردم کمتر از کولر استفاده می‌کنند. طبیعت زیبای این روستا بویژه در فصل بهار به خاطر شکوفه‌های درختان و دشت‌های پراز گل‌های شقایق، بسیار زیبا و دل‌انگیز است و روح هر بیننده‌ای را نوازش می‌کند.

پوشش گیاهی این منطقه بسیار غنی است و گیاهان دارویی کمیاب و باارزشی در آن می‌روید که از آن جمله می‌توان به گزنه، زنجبیل، چای کوهی، آویشن و بابونه اشاره کرد. زرجه بستان همچنین دارای باغات سرسبز انگور، گردو، بادام و میوه‌های مختلف است و هنگام برداشت، محصول قابل توجهی نصیب کشاورزان می‌شود.

از نظر پوشش جانوری نیز زرجه بستان از وضعیت نسبتا خوبی برخوردار است. هرچند در سال‌های اخیر به دلیل شکار غیرمجاز و تخریب محیط‌زیست از جمعیت جانوری این ناحیه کاسته شده، ولی هنوز هم می‌توان حیواناتی مانند شغال، روباه، گرگ، گراز، آهو و خارپشت را در آن مشاهده کرد. لازم به ذکر است زرجه در زبان محلی به معنای کبک است و در گذشته به خاطر وجود تعداد زیاد کبک و قرقاول، نام زرجه بستان را بر این منطقه گذاشته‌اند.

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری زرجه بستان، آثار باستانی و بناهای تاریخی متعدد در اطراف آن است؛ برخی از این بناها قدمتی چندهزار ساله دارد. وجود بقایای قلعه‌های قدیمی قلاء‌کمر و قوطی‌قلاء هم بیانگر آن است که این ناحیه در گذشته از ارزش نظامی برخوردار بوده و از همین قلعه‌ها امنیت نواحی اطراف تامین می‌شده است. غیر از گورستانی قدیمی که در نزدیکی امامزاده سیدپاک قرار دارد و دارای سنگ نوشته‌های کهن و نقاشی شده است، در قسمت شمال غربی روستا هم بقایای قبرستانی متعلق به زرتشتیان کشف شده که حکایت از وجود ادیان مختلف در این منطقه می‌کند.

چندی پیش نیز به صورت اتفاقی، در نزدیکی چشمه لاله‌باغ آثار مربوط به حمامی مربوط به دوره سلجوقیان کشف شد. اما شاید بتوان مهم‌ترین اثر باستانی کشف شده را در روستای چناسک در همسایگی زرجه بستان جستجو کرد، مجسمه مردی خنجر به دست که تماما از سنگ تراشیده شده و به گفته محققان قدمتی ٣٨٠٠ ساله دارد.

با توجه به کوهستانی بودن و قرار داشتن بین قزوین، الموت و طالقان، این منطقه جذابیت‌های زیادی برای کوهنوردان و طبیعت‌گردان دارد که قطعا در صورت معرفی و سرمایه‌گذاری مناسب، البته به شرط این‌که به چهره محیط‌زیست منطقه خدشه وارد نشود، می‌توان از ظرفیت‌های اکوتوریسم منحصر به‌فرد آن بخوبی استفاده کرد.

مسیرهای کوتاه و بلند کوهپیمایی با چشم‌اندازهای زیبایی در این روستا و حوالی آن وجود دارد که از میان رودخانه‌ها و درختان می‌گذرد؛ این مسیرها چنان است که افراد مختلف با هر توانایی جسمی، می‌توانند از آنها استفاده کنند و خاطره‌ای به یادماندنی از طبیعت‌گردی با خود به یادگار ببرند.

یکی از نکاتی که توجه گردشگران را در سفر به زرجه بستان جلب خواهد کرد، پایبندی مردم روستا به سنت‌ها و آیین‌های ملی و مذهبی است. به ویژه در عید نوروز مراسم قاشق‌زنی، جوراب‌اندازی، نوروزخوانی و نمایش چوب‌بازی همراه نوای سرنا و دهل، نشان از روح زندگی و طراوت در پیکره روستا دارد. آیین‌های مذهبی نیز بین اهالی جایگاه ویژه‌ای دارد. اگر در ماه محرم گذرتان به این روستا بیفتد، مردم زیادی را خواهید دید که از شهرهای دور و نزدیک به زرجه بستان آمده‌اند و مشغول عزاداری و تماشای مراسم تعزیه‌خوانی هستند. بد نیست بدانید زرجه بستان یکی از خاستگاه‌های اصیل و بلندپایه تعزیه‌خوانی در ایران است که اهالی آن از دیرباز تاکنون این سنت مذهبی را سینه به سینه حفظ و پرورانده‌اند.

استادان بزرگی چون علی پاک‌نفس، حاج ادهم و استاد احمد گیوه‌کش معروف به احمد بلبل، از اقامه‌کنندگان مراسم تعزیه‌خوانی این سرزمین بوده‌اند که عمری را در خدمت ساحت حضرت سیدالشهدا(ع) سپری کرده‌اند. طبیعت زیبای زرجه بستان، همانند سایر نقاط میهن عزیزمان نیازمند مراقبت و رسیدگی است تا بکر و دست نخورده باقی بماند. شاید بهترین سرمایه‌گذاری و خدمتی که می‌توان به طبیعت کرد، این باشد که آن را به حال خود رها کنیم. متاسفانه در سال‌های اخیر به بهانه عملیات راهسازی، چهره تپه‌ها و کوه‌های اطراف زرجه بستان بدون هدف خراشیده شده و منظره ناخوشایندی به وجود آورده است که جا دارد با پیگیری مسوولان، جلوی تخریب بیشتر محیط‌زیست منطقه گرفته شود تا بتوان این گنجینه خدادادی را دست نخورده و سالم به فرزندانمان هدیه داد.

رسیدن به زرجه بستان سخت نیست؛ در اتوبان تهران- قزوین، ٢۵ کیلومتر قبل از قزوین، در سمت راست، جاده‌ای فرعی با تابلویی که ما را به سمت روستا راهنمایی می‌کند، دیده می‌شود؛ پس از ١۴ کیلومتر رانندگی به زرجه بستان می‌رسید. پس از همین حالا کوله‌بار سفر را ببندید و مطمئن باشید سفر خاطره‌انگیزی در پیش خواهید داشت.

رسول شهبازی

 

 

=================================

 

 

/ 56 نظر / 58 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد نصیری

سام دوستان...ممنون از زحماتتون...وی عکسهای قشنگتری هم میتونستید بگیریدا!!!!! من یه سری عکس از زرجه بستان دارم...اگه خواستید میتونم براتون بفرستم...خودم گرفتم.... راستی من خودم اصیتم قزقلعه ای هست...اما چندسالیه که با زرجه بستانیها وصلت کردیم و زرجه بستانی شدیم.... به هرحال به قزقعه هم سر میزدید بد نبود...به نظرم اونجا طبیعت بکرتری داره و مناظره زیباتری..منتها باید بدونی کجاهاش بری... یا علی...موافق بودید اطلاع بدید منم یه سری عکس دارم براتون بفرستم شاید تونستید استفاده کنید...خوشحال میشم...[لبخند]

رمضانی

بسیار زیبا از زحمات همه دوستان ممنونم

صفری

عکسها بسیار زیبا و حرفه ای بود ممنون نسل سوم زرجه بستان صفری

باسلام"چه خوب بو د اسم مكان ها را هم زير عكسها درج مي كرديد البته به زبان محلي مانند( دوخالا كمر-درواشي- ميتو- و.................) با تشكر . ح-سلماني

خالی وچه

ابرادری که با نام صفری کامنت گذاشتید! فرمودید،نسل سوم زرجه بستانی ها؟! تا جایی که من اطلاع دارم صفری ها شکرنابی هستند،این طور نیست؟ یا من اشتباه می کنم؟

رامین

با عرض سلام خدمت تمامی دوستان.....دم همگی گرم................

رامین

با عرض سلام و خسته نباشین خدمت تمامی زرجه بستانی ها مخصوصان دوستان عزیزم . واقعا زیبا بود زیبا بود...اما بچه های زرجه بستانی در حق این سایت کم لطفی میکنیم باید خیلی فعال تر باشید....

علي كريمي

جناب آقاي علي بابايي ازشمابخاطرعكسهاي بسيارزيباازروستاي هميشه سرسبززرجه بستان تشكرميكنم بسيارزيباست

مهسا

س.منم اهل زرجه بستانم خیلیم دوستش دارم محلونو.

نفس گل

سلام.ممنونم از شما و دوستانتان محترمتون.کسی فکرشو نمیکنه تو یکی از فرعی های اتوبان تهران به قزوین این همه زیبای باشه!!! عااااالی بود خیلی.