طبیعت زیبای ایران

کجا دانند حال ما سبکباران ساحلها

باغ فین کاشان
نویسنده : رسول شهبازی - ساعت ۸:۱٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳۸٩/٩/٩
 

باغ فین جلوه ای است از ترکیب طبیعت و معماری که نشانگر ذوق والای ایرانی میباشد.

بقیه در ادامه مطلب...


با شکل گیری تمدن ها و روی آوردن مردم به شهرنشینی ،ناخواسته بین مردم و طبیعت فاصله بوجود آمد .علاقه و نیاز ذاتی انسان به مظاهر طبیعت ،باعث شد تا معماران با ایجاد فضاهای مصنوعی در داخل و اطراف خانه ها و شهرها که درختان و گلها و جویها در آن وجود داشته باشند ،این خلاء را پر کنند .

کم کم پای هنرهای مختلف از جمله معماری به این عرصه باز شد و باغهای زیبایی که در نوع خود بهشت کوچکی محسوب میشدند ،بوجود آمدند .این باغها مخصوصا" در ایران ،جایگاه مخصوصی داشتند .

یکی از زیباترین و قدیمیترین این باغها ،باغ فین کاشان است که در منطقه خوش آب و هوا و سرسبز فین کاشان قرار دارد .

بنای این باغ را برخی به قبل از اسلام نسبت میدهند ،اما اوج شکوفایی آن به عهد صفویه باز میگردد .آنزمان که مراسم تاجگذاری شاه طهماسب صفوی در همین باغ انجام شد و بعد از آن نیز مورد توجه شاهان زندیه و قاجار قرار گرفت .

وجود درختان سرو و کهنسال که ساختمان های زیبای باغ را زیر سایه خود پناه داده اند و حوضچه ها و جویهایی که از زیر آنها می گذرد ،صحنه ای رویایی در ذهن آدمی به یادگار می گذارد .


یکی از زیباییهای منحصر به فرد این باغ ،فواره ها و جوی های آب روان و حوضچه های زیبایی است که در فواصل معین توسط غیاث الدین جمشیدی (ریاضیدان قرن نهم) طراحی گردیده اند.این فواره ها از آب چشمه پر آب سلمانیه تغذیه میشوند و غیاث الدین در طراحی آنها از ریاضیات و اندازه گیری شیب زمین و فشار آب داخل لوله های سفالی بهره برده است،بطوریکه همه فواره ها میزان مشخصی آب را از خود خارج میکنند و بدون هیچ نیروی مکانیکی و فقط با فشار آب کار میکنند،و این بیانگر نبوغ این دانشمند بزرگ ایرانی می باشد .


این فواره ها در همه جای باغ به چشم میخورند و صدای دلنشین آب را در تمامی فضاها و حیاطها و ایوان های باغ به گوش میرسانند .

امروزه بر روانشناسان روشن شده که صدای آب ،از مواردی است که باعث کاهش استرس و ایجاد آرامش در انسان میشود .گویی معماران باغ فین به خوبی به این موضوع واقف بوده اند تا کسی که برای ساعتی در این مکان قدم می زند ،غبار غم و اندوه را از چهره دل بزداید.

همه ساختمانهای باغ به شکلی زیبا ،با هنر گچ بری و نقاشی تزیین شده و بصورت قرینه ساخته شده اند و هر کدام ،با محیطی که در آن قرار گرفته اند ،هماهنگی کامل و تناسب زیبایی را ایجاد کرده اند .

یکی از مواردی که باعث شهرت و اهمیت این باغ گردیده ،وجود حمام فین در کنار باغ است که امیر کبیر ،مرد بزرگ و دلسوز تاریخ ایران ،در آن به قتل رسید .

در فصل بهار ،قدم زدن در باغ ،در زیر سایه سار درختان سرو و شنیدن آواز پرندگان که با صدای دلنشین آب فواره ها و جوی ها ترکیب میشود ،جریان زندگی و زنده بودن را به انسان گوشزد میکند.

بیائیم با افتخار به گذشته ،آینده کشورمان را بسازیم .


 
comment نظر بدهید ()